ПРЕМ'ЄРА!!! Експериментальна вистава у новому просторі "СЦЕНА-ЦЕХ"

ПРЕМ'ЄРА!!! Експериментальна вистава у новому просторі "СЦЕНА-ЦЕХ"

27 та 28 квітня о 19:30 франківці і гості міста мали можливість вперше побачити нову експериментальну постановку Ростислава Держипільського «Модільяні. Я пройшов мостом, якого не існує». Спеціально для цієї вистави у Франківському драмтеатрі відкрили нову локацію – сцену-цех.


Ростислав Держипільський знову здивував глядачів неочікуваним концептуальним рішенням своєї нової постановки. Він вирішив не будувати декорацій початку ХХ століття. Натомість, історія останніх трьох років життя і кохання видатного художника Амедео Модільяні, одна з робіт якого входить до трійки найдорожчих картин світу, розгортається в наш час, у стінах психіатричної лікарні, в уяві чоловіка, що вважає себе абсолютним генієм. Колаж з реальних та уявних персонажів, дворівневий мистецький простір сцени-цеху з мольбертами та лікарняними ліжками, пластичне рішення від Ольги Семьошкіної та «жива» музика доповняють сміливу концепцію нового театрального експерименту режисера-новатора Ростислава Держипільського.

 

Але про все по черзі:

1.     Про що вистава?

Про абсолютного генія, справжнє кохання, безумовну жертовність і частину божевілля в кожному з нас. Режисер вистави рефлексує про те, яким чином геній може (і чи може взагалі) існувати і взаємодіяти із соціумом, що безжально обмежує себе правилами, шаблонами і безліччю умовностей? Чи можливо для нього поєднувати творче життя із сімейним затишком? Чому суспільство не завжди своєчасно визнає і віддає належне тим, кого прославлятиме після їхньої смерті? Ідея поставити історію видатного художника виникла у Ростислава Держипільського ще 10 років тому, але втілити на сцені важку долю генія він наважився лише тепер. 

"Ця вистава про те, як митець зіштовхується із суспільством, чи може він співіснувати з ним, чи може поєднувати творче життя із сімейним затишком. Ця вистава про абсолютного генія і його хрест" - так сформулював ідею постановки режисер Ростислав Держипільський.

Ця вистава про мистецтво як хворобу. Це коли митець прокидається, він не може не працювати. Це свого роду наркоманія. Це хвороба в усіх її проявах. Разом із тим мистецтво має здатність лікувати. Сьогодні відомі приклади зцілення мистецтвом – арт-терапія, наприклад", – художник-постановник вистави Олеся Головач. 

 

2.     Режисерське рішення вистави.

За основу сценарію взято ідею фільму Міка Девіса "Модільяні" (2004 р.), однак режисер постановки інтерпретує його за власним баченням. У виставі головний герой вважає себе Модільяні, палата психіатричної лікарні в його уяві перетворюється то на художній зал академії мистецтв, то на апартаменти, виставкові зали й вулиці Парижу, то на богемне кафе «Ротонда» - місце зустрічей видатних митців початку ХХ століття, а самі митці – художники, поети, скульптори і драматурги – живуть лише в його уяві. Але є у виставі й персонажі зі справжнього життя – це його дружина, її батьки і лікарка, та й вони в його фантазії мають інші імена й обличчя…

 

3.     Хто такий Модільяні?  

Друзі звали його «Моді» (скорочено від Модільяні), що французькою означає «проклятий». Мистецтвознавці визнають Амедео Модільяні абсолютним генієм. Його творчість унікальна, його картини не можна віднести до жодного стилю живопису. Він помер у 36 років, а наступного дня після його смерті ціни на його картини злетіли в кілька разів. Сьогодні одна з картин Модільяні «Оголена, що лежить» належить до трійки найдорожчих полотен світу, її було продано на відкритому аукціоні за 170,4 млн доларів.

 

4.     Правда чи вимисел? Концепція вистави дозволяє не боятися недостовірності.

Режисер представив глядачам не документальну історію, а фантазію на тему долі видатного художника (сам жанр вистави визначається як «ескіз на тему долі»). Однак, є у цій фантазії і місце для знайомства із біографією художника. Родзинкою постановки стала участь у ній відомого українського театрального критика Олега Вергеліса, який доповнює художню оповідь деякими фактами з життя і творчості знаменитого Амедео Модільяні.

 

5.     Легендарний актор в ролі легенди світового мистецтва.

Історичною подією у житті театрального Івано-Франківська стало повернення до театру після 18-річної паузи народного артиста України Сергія Романюка. За цей час він зіграв більше 100 ролей у кіно, і тепер ми знов маємо можливість побачити улюбленого актора на новій сцені Франківського драмтеатру! У виставі він зіграв роль Ренуара. Сергій Дмитрович каже, що дуже радіє тим змінам і процесам, які відбуваються зараз у нашому театрі: "Я радий, що побачив театр. Я побачив, що робить маестро. Я побачив, що сьогоднішній театр зовсім інший: він активно експериментує, постійно пропонує глядачам щось нове. Так і має бути. Мистецтво має бути сучасним, актуальним, експериментальним. Тоді воно цікаве, тоді воно живе… Те, що Ростислав запросив мене на роль художника Ренуара, – це для мене подарунок долі", – говорить народний артист України Сергій Романюк.

 

6.     Творча експедиція до Парижу.

Під час підготовки до постановки вистави режисер Ростислав Держипільський та виконавець головної ролі Олексій Гнатковський побували в Парижі, де відвідали могилу Амедео Модільяні, знамените кафе «Ротонда» та інші місця, де бував і творив видатний художник. «Ми були вражені тим духом свободи, який панує у Франції. Париж насправді є містом, яке надихає. Його легка атмосфера створює всі умови для того, щоб творити, експериментувати, виходити за межі,» - говорить Ростислав Держипільський.

 

7.     У виставі задіяний зірковий склад акторів Франківського драмтеатру:

- Олексій Гнатковський в ролі Амедео Модільяні,

- Ольга Комановська в ролі дружини головного героя, а в його уяві – Жан Ебютерн (дружина Модільяні),

- Сергій Романюк в ролі П'єра-Огюста Ренуара,

- Орест Пастух в ролі Пабло Пікассо,

- Надія Левченко в ролі балерини Ольги Хохлової,

- Олександр Шиманський та Жанна Добряк-Готв'янська в ролі батьків дружини головного героя,

- Вікторія Юрців у ролі лікарки, а також Берти Вайль та Гертруди Штерн,

- Ігор Захарчук в ролі арт-ділера Зборовські, 

- Іван Бліндар в ролі Моріса Утрілло та інші.

 

 Промо-ролик вистави можна подивитись за посиланням - "Модільяні". Репетиція (ВІДЕО)