Держипільський Ростислав Любомирович

Держипільський Ростислав Любомирович

Директор-художній керівник

Народний артист  України


 

Навчався на історичному факультеті Львівського національного університету ім. І.Франка та на акторському відділенні Львівського вищого державного музичного інституту ім.М.Лисенка при Львівському академічному театрі ім.М.Заньковецької (курс н. а. України, професора Богдана Козака), який закінчив у 1998 році. Вже під час навчання бере участь у виставах театру.

У 2010 році закінчує навчання на факультеті  "Управління та інформаційної діяльності» Івано-Франківського національного технічного університету нафти і отримує диплом магістра державної служби.

З 1998 по 2000 р. – актор драми у Івано-Франківському обласному музично-драматичному театрі ім. І.Франка.

З 2001 по 2003 роки працює актором у київському театрі «Вільна сцена», який очолює провідний український режисер Д.М.Богомазов.

 

У 2003 році повертається до Івано-Франківського театру.


Тривалий час  Ростислав Держипільский був одним із провідних акторів театру. Акторські роботи митця отримали безліч схвальних відгуків критики та преси. 
У 2004 році Держипільського Р.Л. запрошують як викладача майстерності актора у Інститут мистецтв Прикарпатського національного університету ім.В.Стефаника. Він набирає акторський курс, який після закінчення у 2008 році вливається у колектив івано-Франківського театру і суттєво поповнює невеликий на той час молодий творчий склад театру.  
У 2008 році Ростислава Держипільського призначено на посаду директора Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. І. Франка. Прихід до театру молодого енергійного директора став початком відліку нового часу для творчого колективу. Протягом лише одного сезону під керівництвом Ростислава Держипільського  колектив театру  спромігся до випуску восьми прем’єр (варто відзначити, що останній раз така кількість прем’єрних постановок у Івано-Франківському театрі за сезон була зафіксована у 1984 році). Серед основних векторів творчої та адміністративної діяльності Р.Держипільського: пильна увага до репертуарної політики театру, активне оновлення афіші поточного репертуару, орієнтація на найкращі зразки як класичної, так і сучасної української та європейської драматургії ; запрошення до співпраці відомих українських режисерів; кадрова реформа у театрі («омолодження» трупи театру, залучення до співпраці кваліфікованих спеціалістів різних профілів). Інтенсивність розпочатої роботи вказала на неабиякий потенціал Р.Держипільського як керівника. Саме за цей короткий період театр отримав статус «академічного».
Окремим пунктом діяльності Р.Держипільського є відродження у 2009 році після семирічної перерви  регіонального театрального фестивалю «Прм’єри сезону». У 2015 році Ростислав Держипільський  здійснив його ребрединг. Фестиваль отримав назву міжнародного відкритого фестивалю сучасних сценічних мистецтв «Час театру/ Time of theater».
 Загалом з приходом цього керівника театр відновлює активне фестивальне та гастрольне життя. Уперше за всю історію Івано-Франківського театру колектив  здійснює гастролі  за океаном. З виставою «Солодка Даруся» було відвідано 3 міста Канади (Оттава, Монреаль, Торонто) та 6 міст США (Нью-Йорк, Нью-Джерсі, Філадельфія, Клівленд, Чікаго).
За роки праці під орудою цього керівника театр практично повністю оновив репертуар.

Ростислав Держипільський є успішний, знаний як в Україні, так і у світі, театральний режисер. У своїй творчості тяжіє до аналізу загострених морально-етичних конфліктів особистості. Основними характеристиками вистав Р.Держипільського є здатність до широких філософських узагальнень, багаторівневий образно-метафоричний ряд, стилістичний аскетизм виражальних засобів та їх посилена експресивність.  Ростислава Держипільського  знають як режисера-новатора, здатного синтезувати «свій» театр, заснований на національних традиціях та європейських, новітніх засобах вираження.    Вистави Р.Держипільського завжди  викликають резонанс у колі професійної театральної  критики, підтримують високий статус та авторитет Івано-Франківського академічного театру.  
У 2011 році Ростислава Держипільського було обрано художнім керівником театру.

Нагороди та відзнаки:

2007 р. - Заслужений артист України

2015 р. - Народний артист України

- Лауреат Премії національної спілки театральних діячів України імені Володимира Блавацького (США-Україна) (2009 р.)

- Медаль « За заслуги перед Прикарпаттям»  Івано-Франківської обласної державної адміністрації  і Івано-Франківської обласної ради (2009 р.)

-  Лауреат премії імені Віталія Смоляка в галузі театрального мистецтва (2013р.)

-  Почесна грамота Кабінету Міністрів України (2015 р.)

Драма «Солодка Даруся»: «Краща вистава», «Краща режисура», «Краща чоловіча роль першого плану»,«Краща жіноча роль першого плану», «Краще візуальне рішення»(фестиваль «Прем’єри сезону», Івано-Франківськ, 2009 р.); «Представлення музичного образу» (фестиваль «Коломийські представлення», Коломия, 2009 р.);«Приз глядацьких симпатій» (фестиваль  «Молоко», Одеса, 2015 р.); 

Драма-реквієм «Нація»: «Краща вистава», «краща режисура», «краща жіноча роль другого плану» (Олеся Пасічняк за роль Юстини) (фестиваль «Прем’єри сезону», Івано-Франківськ, 2011 р.); «Краща вистава фестивалю» та «Естетично-переконливе втілення актуальної історико-національної тематики» (міжнародний фестиваль «Мельпомена Таврії 12+1, м. Херсон, 2011»).   

Драма «….майже ніколи не навпаки»:  Премія у галузі театрального мистецтва ім.В.Смоляка у номінації “Сценічна  робота” за сценографію  (2013 р.)

Феєрія-бурлеск «Енеїда»:  «Краще пластичне вирішення вистави» («Золоті оплески Буковини», Чернівці, 2015 р.); 

Арт-проект «Оскар і Рожева Пані»:  Лауреат театральної премії «Дзеркало сцени» (2016 р.),  «Київська пектораль» (2016 р.), Переможець національного конкурсу «Благодійна Україна» у номінації «Благодійна акція і проект України"  (2016 р.)    


Ростислав Держипільський два роки поспіль номінувався на здобуття Національної премії України ім.. Т.Шевченка за свої вистави за творами М.Матіос («Солодка Даруся» та «Нація»). А більшість зайнятих у них акторів увійшли в історію української культури як наймолодші номінанти  цієї престижної нагороди.

Входить у топ 5 кращих режисерів України

Режисерські роботи: 


 Драма "Солодка Даруся" за М.Матіос (2008 р.)

Музична казка "Золоте курча" (2008 р. )

Драма "Шлюха" за п'єсою В.Винниченка "Натусь" (2009 р.)

Драма-реквієм "Нація" за М.Матіос  (2010 р.)

Музична казка "Звичайна горошина" А.Данилевич, В.Костинський  (2010 р.)

Трагедія "Ромео і Джульєтта" В.Шекспір (2011 р.)

Трагедія сучасності "Заробітчанки, або Мамо, повернись..." за Н.Семенкович (2011 р.)

Драма "...майже ніколи не навпаки" за М.Матіос (2012 р.)

Казка "По щучому велінню" М.Кропивницький (2013 р.)

Драма "Три сестри" за А.Чеховим (2013 р.) 

Казка "Котигорошко" А.Шиян (2014 р.)

Романтична оперета "Шаріка, або Кохання січового стрільця" Я.Барнич (2014 р.)

феєрія-бурлеск "Енеїда" І.Котляревський (2014 р.)

Театральний арт-проект "Оскар і Рожева Пані" (2015 р.)

Казка "Усі миші люблять сир" (2016 р.)

НеоОПЕРА "Гамлет" В.Шекспір (2017 р.)

"Вона - Земля" за новелами В.Стефаника (2017 р.)