“Ми не копіюємо Європу, а навпаки – показуємо своє обличчя та унікальність”, – Ростислав Держипільський

“Ми не копіюємо Європу, а навпаки – показуємо своє обличчя та унікальність”, – Ростислав Держипільський

Нещодавно відбулося відкриття 79-го театрального сезону в Івано-Франківському академічному обласному музично-драматичному театрі імені Івана Франка.
Директор театру Ростислав Держипільський поділився планами на майбутнє, розповів, що чекає на глядачів у цьому сезоні, представив оновлену команду та презентував новий стиль Драмтеатру.
Гастрольна діяльність 

На початку серпня франківський театр брав участь у Шекспірівському фестивалі  у Ґданську.  А в кінці серпня  – автори відкривали національний мистецький фестиваль “Кропивницький”.
У понеділок, 25 вересня, театр вирушить із виставою “Оскар і рожева пані”  у  Суми, Полтаву та Харків. Варто зазначити, що це буде  благодійний проект.
“У суспільстві є потреба у допомозі невиліковно хворим дітям. Дякую Ірмі Вітовській, яка є ініціатором цього проекту. Він є дуже потрібний, адже виконує ще й соціальну місію, крім творчої”,- розповідає Ростислав  Держипільський.
4 жовтня Драмтеатр бере участь у новоствореному фестивалі в місті Дніпро зі виставою “Солодка Даруся”. А вже 24 жовтня театр знову вирушає у Ґданськ, де буде відбуватися другий тиждень української культури  у Польщі. Франківські актори закриватимуть його виставою “Енеїда”.
“Ось така наша бурхлива гастрольна діяльність. Нам на даний момент доводиться відмовлятися від деяких фестивалів у вересні та жовтні,  бо справді немає часу. Окрім того, що гастролюємо, ми, в першу чергу, повинні працювати “на базі”. Ми фізично не встигаємо”, – говорить директор театру.

Плани

Головний режисер облмуздрамтеатру розповів про плани театру на найближчий час.
Найближчою виставою у Драмтеатрі буде постановка режисера Ореста Пастуха за п’єсою І. Жаміака “Людина, яка платить”.
Також цієї осені здійсниться давня мрія театру  – режисерський дебют Олексія Гнатковського. Олексій та Ростислав багато вистав створювали разом, то ж тепер це буде інсценізація та бачення тільки дебютанта.  Наприкінці листопада відбудеться презентація вистави за романом Еріха Марія Ремарка «На західному фронті без змін».
Щодо Ростислава Держипільського, то він поставить  2-3 вистави, враховуючи щільний графік. Найближчою його виставою буде робота на камерній сцені -“Закон” В. Винниченка. Це буде сучасна інтерпритація на тему аборту і сурогатного материнства.
Також глядачів чекає нова редакція вистави “Ромео і Джульєтта”. На сцені франківського театру вона вийшла багато років тому, але зараз у режисера є бажання і можливість зробити нову інтерпритацію з новим баченням та з новими акторами.
“Я усвідомлюю, що нам потрібно не опочивати на лаврах, бо ми – один із найкращих театрів в Україні. Нас люблять, нас поважають, але якщо ми не будемо робити нові кроки, омолоджуватися, рухатися далі, то будемо деградувати. А ми цього не хочемо”, – запевняє директор театру.
Саме тому творча команда оздоровилася і оновилася. На сьогодні є новий головний художник театру. Це Олеся Головач – одна з найкращих молодих художників, яка працювала над постановками у багатьох містах країни.
“У мене була можливість залишитися у Києві та Харкові. Чому саме Івано-Франківськ? Ваш театр має своє обличчя, свій характер і у цьому його унікальність і величезний плюс. Коли дивишся на репертуари та художні рішення київських вистав, то там, на жаль, просто “косять” під Європу. Загалом, київський театр не має свого обличчя та свого характеру – те, що є у вас, і це дуже цінно. Дехто цього не розуміє, дехто починає “закидати”, що це псевдонаціоналізм чи ще щось, то це неправда. Ваш театр абсолютно унікальний, і я дуже рада, що мені довірили таку посаду та сподіваюся, що впораюся”, – розповідає Олеся.
Той формат театру, який був придуманий колись радянською владою, майже 100 років тому, на думку директора, вижив, і щоб бути конкурентно здатними, потрібно рухатися в новому часі.
Також у творчу команду приєднався новий диригент, якому були поставлені нові амбітні цілі: створити оркестр солістів  і по-іншому подивитися на оркестр загалом.
“Глядач мене знає як музиканта, і впершу чергу я музикант. На жаль, у нашому місті не так багато професійних музикантів, які виконують на належному рівні свою роботу. Більшість працюють за кордном, тому важко знайти грамотних особистостей.  До нашого оркестру прийшли найкращі люди міста і областей, які готові “боронити край” і творити мистецтво. Основною ціллю є – вивести оркестр на належний рівень,  щоб він був сольний і не тільки забезпечував певні вистави, а також виходив на сцену і творив мистецтво. Я думаю, що це мені вдасться, бо певна практика вже була: як за кордоном, так і тут. Будемо старатися, щоб оркестр дійсно звучав”, – говорить  Богдан Ткачук, новий диригент театру.
Відбулися зміни й у штатному розписі. До театру прийшло 13 молодих акторів. Був надзвичайно великий конкурс. Приїхали актори із Києва, Львова, Дніпра, Харкова, з Волині та Чернігова. Дуже було багато претендентів, але вибрали найкращих. У комісії були представники з різних театрів України.
Наймолодшим актором нашого театру  став 20-річний Артем Пльондер. Випускник київського вузу пройшов конкурс та дуже сподобався членам комісії.
“Для мене було великою честю прийти в цей театр та вливатися в колектив, в цю сім’ю. Надалі хочеться швидше зануритися в роботу і творити щось нове”, – розповідає актор.
Має театр й нового заступника директора. Ним став Андрій Катрич.
“З театром я знайомий не один рік, а цього року я познайомився з ним трішки ближче, бо був задіяний в організації проведення фестивалю Porto Franko. Насправді театр дуже сподобався мені ще в дитинстві, коли я тут танцював. Коли вийшов на сцену, то закохався в неї відразу. Так склалося життя, що зараз я сюди пішов працювати. Надзвичайно радий, що тепер я є у цій великій родині франківського театру, який дарує жителям та гостям міста прекрасний настрій та чудові емоції”, – говорить Андрій.

Новий стиль

Однією зі “сподіваних несподіванок” для франківського глядача став проект нового стилю бренду Франківського театру. Давно театр заявляв про ребрендинг театру.
Цілий рік тривали роздуми і пошуки. Та нарешті таки презентували новий логотип театру та стильові нововведення, за якими відтепер впізнаватимуть франківський драмтеатр в Україні та світі.
Автором проекту стала львівська дизайнерська Ольга Марусин. Їй було задано завдання поламати наші стандарти про традиційний державний театр, не боятися експериментувати, орієнтуватися на європейські театри, але й не покидати наші унікальні символи.
В результаті у нас є знак у двох варіантах: в українському та латинському.
Керівництво театру вирішило, що дещо штучною є ця радянська назва і тому її трохи скоротили. Звичайно,  офіційною залишається стара назва, бо театр є державною структурою, але для комфорту вирішили змінити на  “Франківський Драмтеатр”. Це поєднання й міста Івано-Франківська, й імені Івана Франка, й драматичного театру. Із цього почалося створення бренду.
“У цьому значку є дуже багато сенсів, і кожен буде шукати щось своє у ньому”, – говорить Ростислав Держипільський.

Новий сезон

Театральний 79-й сезон відкривається 1 жовтня виставою «За двома зайцями». Мешканцям і гостям міста випаде можливість побачити виставу в оновленому стилі.
“Запрошуємо всіх: хто бачив, хто не бачив. Хто бачив, той зможе ще раз отримати багато задоволення, бо, через певні причини, декілька місяців цієї вистави не буде у нашому репертуарі. Слідкуйте за афішею і дивіться, що на вас чекає далі”, – заінтригував Держипільський.

“Ми найсучасніший та найкращий театр в Україні, і тому ми рухаємося далі. Але не копіюємо Європу, а навпаки – показуємо Європі своє обличчя та унікальність. Нам є, що показати”, – запевняє Ростислав Держипільский.

Підготувала Ірина КУЙБІДА

Джерело: https://westnews.com.ua/mi-ne-kopiyuyemo-yevropu-a-navpaki-pokazuyemo-svoye-oblichchya-ta-unikalnist-rostislav-derzhipilskiy/