Солодка Даруся

Солодка Даруся

Драма на дві дії 

за мотивами однойменного роману М.Матіос (інсценізація - н.а.України Р.Держипільський)Режисура, сценічне рішення, музичне оформлення - н.а.України  Ростислав Держипільський

Пісенна режисура - лауреат Національної премії України ім.Т.Г.Шевченка Наталія Половинка

Пластика - Андрій Кирильчук


"Життя — то трояка ружа... то чорне тобі покажеться, то жовте, а там, дивися, загориться червоним. Ніколи не знаєш, яку фарбу завтра уздриш..." Найкращі солодощі можуть перетворитись на гірку отруту, наймиліша людина — на ворога, любов — на прокляття... А німота буває сильніша від найгучніших слів. Односельці вважають німу Дарусю божевільною та подейкують, що їй не можна... цукерок... Приголомшуюче одкровення в пронизливій пісенній оздобі, при тріпочучому, мов серце, світлі каганця. Вистава, що стала подією в театральному житті України та примусила заговорити про Івано-Франківський театр, як такий, що має потенціал для виходу на світовий рівень мистецтва. Краща, за словами авторки, постановка культового твору. 

  


Дійові особи та виконавці:

 

Даруся - з.а.України Галина Баранкевич

Марія - з.а.України Надія Левченко

Варвара -  з.а.України Олеся Пасічняк

Іван Цвичок - Іван Бліндар

Михайло - Євгеній Холодняк

Матронка - Тетяна Гірник

Дідушенко - з.а.України Олексій Гнатковський, Андрій Мельник

Емгебіст - Андрій Фелик 

Дівчинка - Аліса Копаниця 

 

Драма "Солодка Даруся" - вистава-легенда, постановка, що безперечно є знаковою у новітні історії Івано-Франківського театру, та одна з найвизначніших для українського театру останніх десяти років. Доля цієї вистави дивує збігами щасливих обставин: всього лише студентська робота курсу Ростислава Держипільського у 2008 році вражає своєю чесністю та глибиною як широкий глядацький загал, так і професійну критику: "Якщо на сцені справжнє, то нема жодної розбіжності між критиками і глядачами" (І.Чужинова).

""Солодка Даруся" Івано-Франківців гідна представляти Україну на світовому рівні" - спільна думка компетентної аудиторії. Виставу вводять у репертуар театру і вже найближчим часом по прем'єрі драма "Солодка Даруся" стає найочікуванішою мистецькою подією у багатьох містах України, а незабаром її запрошують у США, Канаду, Польщу, Німеччину, Італію тощо. "Солодка Даруся" - учасник та переможець багатьох фестивалів і учасник мистецьких акцій за кордоном. 

У певному сенсі "Солодка Даруся", як і її молодша посестра "Нація" (2010 р.), стала одним з явищ-передвісників Майдану. За сім років до цієї трагічної і величної події нашої історії, вона гостро і безапеляційно вдарила по струнах національної пам'яті і совісті. Тоді це було вражаюче одкровення, пробуджуюче передчуття та національну гідність; але своє істинне призначення і силу ці постановки отримали саме перед і під час подій 2014 року. Особливо це відчулося під час гастролей у м.Донецьк у 2013 році, де вистави викликали нову хвилю суспільно-політичного резонансу та культурно-мистецького шоку. 

Не втрачає сили свого впливу знаменитий диптих і сьогодні, навіть навпаки, - загострюючись об сьгодення, набуває нових підтекстів і поглиблюється змістовно. 200-ту виставу колектив було запрошено зіграти на столичній сцені. 

"У "Солодкій Дарусі" філігранно поєднані старовинні церковні ірмоси, народні пісні, вишукана філософська метафоричність і стилістична аскетичність сучасного європейського театру. Але головне, звичайно, - це історія-притча про онімілу напівбожевільну Дарусю, якій випало спокутувати гріхи інших. Її провина - і не провина зовсім, а прокляття всьому ХХ сторіччю. що захлинулося у крові та сльозах. Люди втратили страх перед Богом, а він оглух до їх молитов. І у виставі режисер та актори намагаються усвідомити причини і наслідки цієї грандіозної катастрофи - "зв язку часів". що розпався, та порушеної священної угоди з НИМ"

У 2009 та 2010 роках драма "Солодка Даруся" номінувалася на здобуття Національної премії України імені Т.Г.Шевченка.

Т.Люта


Мала сцена

Тривалість - 2 год.50 хв.